KAMEROVÉ SYSTÉMY

Kamerový systém slúži na monitorovanie a záznam udalostí alebo pohybu osôb v chránenom priestore. V porovnaní s elektronickým zabezpečovacím systémom, kamerový systém Vám majetok neochráni ani nijakým spôsobom nezabráni, aby páchateľ vnikol do objektu. Ale keď už sa tak stane, všetko čo sa udeje bude zaznamenané a užívateľ bude mať možnosť spätne si pozrieť, ako k udalostiam došlo a čo všetko sa stalo. V prípade lúpeže alebo inej trestnej činnosti je potom možné záznam poskytnúť orgánom, činným v trestnom konaní a použiť ho ako dôkazový materiál pri usvedčení páchateľa. Kamerový systém ale nemusí byť výhradne iba ako dôkaz pri udalosti, môže slúžiť ako monitoring priestorov, aby obsluha tohto systému online videla, čo sa v danom priestore deje (napr. vrátnik na monitore vidí, že do objektu prichádza vozidlo alebo osoba a môže mu otvoriť závoru alebo dvere). 

Dodávame a montujeme kamerové systémy značky HikVision od jedného z najväčších a najpredávanejších výrobcov tejto techniky.

Hlavnými prvkami kamerového systému sú: rekordér, harddisk, kamery a monitor.


REKORDÉR DVR / NVR  (digitálny videorekordér / sieťový videorekordér)

Najdôležitejším aspektom pri výbere kamerového systému je:

  • počet kamier, ktoré budú snímať objekt
  • rozlíšenie obrazu, ktorý sa bude zaznamenávať

Podľa týchto kritérií sa vyberie vhodný typ rekordéra, aby mal dostatočný počet vstupov (vyrábajú sa v prevedení 4, 8, 16, 24 vstupov) na pripojenie potrebného počtu kamier. Pri výbere počtu vstupov treba myslieť na vhodnú rezervu pre ďalšie kamery v prípade rozšírenia systému v budúcnosti. Podľa požadovanej kvality záznamu sa zvolí vhodné rozlíšenie rekordéra.

Vhodný typ rekordéra navrhneme po konzultácii so zákazníkom.


HARDDISK (HDD)

Harddisk je dôležitou súčasťou DVR/NVR. Na HDD sa v digitálnej forme ukladajú videozáznamy zo všetkých pripojených kamier. Jeho kapacita priamoúmerne vplýva na dĺžku záznamu, resp. počet dní/týždňov, po akú dlhú dobu si bude môcť užívateľ videozáznamy spätne prehrať, pokiaľ sa zmažú. Po zaplnení HDD sa časť zo starých záznamov priebežne automaticky premazáva, aby sa vytvorilo miesto na nové záznamy.

V zariadeniach používame vysokokvalitné harddisky od špičkových výrobcov, určené pre nepretržitý prenos dát v bezpečnostných systémoch s vysokým rozlíšením.


KAMERY

Pri výbere kamier je dôležitých viacero aspektov:

  • tvar a prevedenie
  • obrazové rozlíšenie
  • objektív
  • infraprísvit - nočné videnie

Tvar a prevedenie kamery jej predurčuje miesto, kde bude kamera umiestnená. Najčastejšie sa používajú dva typy kamier: „kompaktné“ a kamery „dome“. Oba typy sú vhodné pre vonkajšie prostredie, sú odolné voči vode a prachu.

Kompaktná kamera je vhodnejšia do exteriérov, kde je vystavená horším poveternostným podmienkam (dážď, sneh...). Má spravidla valcový tvar a v prednej časti malú striešku, ktorá chráni objektív pred dažďom.

Dome kamera má tvar polgule a je vhodnejšia na umiestnenie zo stropu alebo do podhľadu.

Rozlíšenie kamery určuje veľkosť snímaného obrazu, ktorý sa bude zaznamenávať vo videorekordéri. Rozlíšenie sa udáva v megapixeloch (Mpix). Čím vyššie rozlíšenie, tým je väčšia čitateľnosť detailov na zhotovenom videozázname. V súčasnosti sa už používajú kamery s vysokým rozlíšením 2Mpix (FullHD) a viac (5Mpix, 8Mpix).

Objektív kamery je dôležitý pre spracovanie obrazu, ktorý chceme vidieť a nahrávať. Ohnisková vzdialenosť objektívu určuje uhol pohľadu kamery, aký veľký priestor sa do obrazu zmestí. Širokouhlé objektívy s najmenšou ohniskovou vzdialenosťou dokážu spracovať obrazový uhol až do 100-105° (v závislosti od typu kamery). Takýto objektív sa hodí  na monitorovanie väčšej plochy. Do jedného obrazu sa zmestí veľký priestor, ale stráca sa možnosť rozoznať detaily (ŠPZ automobilov, tváre ľudí atď.). Objektív s väčšou ohniskovou vzdialenosťou zabezpečí kamere tzv. zoom, kedy sa obraz priblíži, zmenší sa uhol záberu kamery a zvyšuje sa možnosť rozoznávať detaily v obraze. Kamera s takýmto objektívom sa môže nasmerovať na konkrétne miesto (brána do dvora, vstupné dvere do domu, zaparkované vozidlo atď.)

Infraprísvit - nočné videnie je dôležitou súčasťou kamery hlavne pre prevádzku za znížených svetelných podmienok, alebo v noci. Kamera disponuje zabudovaným infračerveným osvetlením (IR-infrared), neviditeľným pre ľudské oko. Vždy keď je to potrebné, IR technológia automaticky zabezpečí prepnutie kamery do tzv. „nočného režimu“ a zabudované IR osvetlenie osvieti priestor pred kamerou. Užívateľ má teda možnosť vidieť obraz aj po tme, ako keby pred kamerou svietil reflektor. Počet IR diód a ich výkon sa prejaví na vzdialenosti, kam dosiahne prísvit a teda na akú vzdialenosť bude kamera „vidieť“. Obraz kamery je v nočnom režime len čiernobiely.

V súčasnosti už túto IR technológiu má skoro každá kamera. Pri výbere kamery treba zvážiť, aký výkonný infraprísvit bude kamera potrebovať v danom prostredí. V prípade nedostatočného prísvitu bude v tme obraz príliš tmavý a naopak príliš výkonný prísvit spôsobí presvetlenie objektu v blízkosti kamery a tým pádom nemožnosť jeho identifikácie.

Vhodný typ kamery so správnym typom objektívu a ideálnym infraprísvitom individuálne pre každý priestor navrhneme po obhliadke priestoru a konzultácii so zákazníkom.


ZOBRAZENIE OBRAZU

Ako výstupný zobrazovací prvok na náhľad kamier a prezeranie záznamu je možné použiť monitor, pripojený k rekordéru cez VGA alebo HDMI rozhranie. Takto je možné priamo cez monitor nastavovať parametre kamerového systému, prístupné pre užívateľa. Prípadne je možné miesto monitora pripojiť LCD televízor a užívateľ má takto možnosť vidieť online náhľad z kamier komfortne, trebárs z obývacej izby, prepnutím vstupu na diaľkovom ovládači televízora. Tieto dva spôsoby sa dajú vzájomne kombinovať (monitor pripojený priamo pri DVR + televízor v ktorejkoľvek miestnosti).

Ako ďalšia alternatíva zobrazenia kamier je použitie aplikácie v mobilnom telefóne, prípadne tablete s operačným systémom Android alebo iOS, alebo prístup z PC s nainštalovanou aplikáciou pre operačný systém Windows. Rekordér musí byť ale pripojený k domácej sieti LAN. Ak je zároveň pripojený aj k internetu, tak po zriadení prístupu si užívateľ môže cez svoj telefón či tablet pozrieť okolie svojho domu či firmy prakticky z akéhokoľvek miesta na svete, kde má prístup k internetu.


ZÁLOŽNÝ ZDROJ - UPS

Pre prípady výpadku napájania elektrickej siete je možné ku kamerovému systému inštalovať záložný zdroj, ktorý po výpadku dokáže z vlastných batérií zásobovať napájaním po určitú dobu rekordér a kamery. Toto riešenie je vhodné a výrobcom rekordérov dokonca aj odporúčané kvôli ochrane harddisku, ktorý je v činnosti a pri náhlej strate napájania počas zápisu dát môže dôjsť k jeho poškodeniu. Odporúčame použitie aspoň základného (cenovo dostupného) záložného zdroja, ktorého výkon postačuje na pokrytie krátkodobých výpadkov napájania.



Pokiaľ Vás tieto informácie zaujali, radi zodpovieme na Vaše otázky telefonicky, alebo mailom. Ak sa nedovoláte, pošlite sms alebo mail so svojím číslom a ozveme sa Vám v najbližšom možnom čase.


LICENCIA NA POSKYTOVANIE TECHNICKEJ SLUŽBY